okul-öncesi-dönemde-mahremiyet-eğitiminin-temelleri-2

Okul öncesi dönemde mahremiyet eğitiminin temelleri

Mahremiyet Eğitimi Nedir?

Mahremiyet eğitimi, bireylerin kendi özel alanlarını ve çevrelerindeki diğer kişilerin özel alanlarını keşfedip öğrenmelerini sağlayan bir eğitimdir.  Bu eğitim çocukların sağlıklı sınırlar oluşturabilmeleri, kendi sınırlarını ve başkalarının sınırlarını koruyabilmeleri konusunda çocukları desteklemektedir. Aynı zamanda bireylerin kendilerine ve çevresindeki bireylere karşı saygılarının artmasına destek olarak kişilik gelişimine katkı sağlamaktadır.

Mahremiyet eğitimi çocuğun özel alanlarını ve çocuklara sağlıklı sınırlar çizmeyi öğretirken; çocuğun gelişim dönemine ait olan fiziksel ve duygusal özelliklerini keşfettiği, cinsiyetini, cinsiyetine ait özellikleri öğrendiği kapsamlı bir eğitimdir.

okul-öncesi-dönemde-mahremiyet-eğitiminin-temelleri

Mahremiyet Eğitiminin Temelini Oluşturan Kavramlar Nelerdir?

Mahremiyet eğitiminin temelini özel alanlara saygı duymak oluşturmaktadır. Özel alanlara olan saygının oluşması için öncesinde özel alanlar tanımlanmalı ve özel alanların nasıl korunacağı konusunda çocuklar yaş dönemlerine uygun bir şekilde bilgilendirilmelidir.

Özel alanlar; bireylerin sahip olduğu eşyaları, kişisel bilgileri ve bedenlerini kapsamaktadır. Özel alanlar tanımlanırken öncesinde somut örnekler verilmelidir. ‘’Odan ve odandaki eşyalar sana ait. Sen izin vermeden kimse odana girip senin oyuncaklarına dokunamaz, onlarla oynayamaz.’’ gibi örnekler verilebilir. Sonrasında kendi bedeninin de özel olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Bedenindeki özel bölgeler hakkında konuşulmalıdır. Bu bölgelerin sadece çocuğun kendisine ait olduğu ve başka bireylerin çocuğun izni olmadan bakamayacağı, dokunamayacağı anlatılmalıdır.

aile-içi-iletişim

Çocukların Özel Alanlarını Koruma ve Özsaygılarını Geliştirme: Eğitim İlkeleri

Özel alanların korunması konusunda da çocuklara bilgi verilmelidir. Özel alanlarına izin almadan müdahale eden, eşyalarına veya bedenlerine dokunmak isteyen biri olduğunda bunu istemediklerini söylemeleri gerektiği, buna rağmen hala devam eden biri olduğunda çığlık atabilecekleri, sonrasında anne-babalarına, öğretmenlerine ve kurum psikologlarına bu konu hakkında bilgi vermeleri gerektiği çocuklara ifade edilmelidir.

Özel alanlarını, sınırlarını öğrenen çocukların özsaygıları daha fazla gelişmektedir. Özsaygısı yüksek bireyler başka bireylerin sınırlarına da saygı göstermektedirler. Çocuklarımıza istemedikleri, onları rahatsız eden bir durum karşısında ‘’Hayır’’ diyebileceklerini öğretmeliyiz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir