çocuklar-ve-sanat

Çocuklar neden sanatla İç İçe olmalı?

Erken yaşta sanatla tanışma, çocuklara neler kazandırıyor ? Planlama, başlanılan işi bitirme, sorumluluk alma, akademik başarı gibi özellikler sanat eğitimi ile ilişkilidir. Çocuğunuz özgüvenli ve başarılı olsun, potansiyelini keşfedebilsin, akran ilişkilerini geliştirsin, kendi ayakları üzerinde durabilmesin istiyorsanız eğer, çocuklarınızı sanat ile tanıştırın.

Müzikten resime ,  dramadan tasarıma sanatın çeşitli dalları çocuklar için tüm duyularını keşfederek kullanarak keşifler yaptıkları, hem de kendilerini doğal olarak, içlerinden geldiği ifade edebildikleri zevkli uğraşlardır. Sanat etkinlikleri ile küçük yaşlardan itibaren tanışan çocuklar, kendilerini daha iyi tanıyor, nelerden hoşlandıklarını daha iyi keşfedebiliyorlar.

Etrafında gördüklerini ve deneyimlerini sanat etkinlikleri ile ifade ederken planlama, seçim yapma, düzeltme, başladığı işi devam edip bitirme gibi bilişsel yetileri geliştiriyor. Örneğin, ritmik bir müzikle hareket etmek pek çok çocuk için hem eğlenceli ve rahatlatıcı bir etkinliktir, hem de çocuğun dikkatini etkin bir şekilde kullanmasını gerektirir.

En erken yıllardan başlayarak bu etkinliklere katılımlar beyinde dil, soyut düşünce ve matematik sorumlu alanlardaki nöronlar arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Erken çocuklukta sosyal-duygusal gelişimi, empati, paylaşmak, iş birliği yapmak gibi sosyo-duygusal yetkinlikleri ile olumlu yönde ilişkilidir. Dolayısıyla, sanat etkinlikleri pek çok bilişsel becerinin gelişimini destekleyebilecek potansiyele sahiptir.

çocuklar-ve-sanat-2

Ailelere düşen sorumluluklar neler?

Ailelerin bu gibi sanat etkinliklerine değer vermeleri, çocukların katılım ve devamlılık oranını büyük oranda etkiliyor. Ayrıca, ailelerin çocuklarında sanata ilişkin heyecan ve ilgi uyandırmak uyandırmak için çevrede bulunan programları araştırmalarında fayda var. Ailelerin çocuklarına baskı yapmadan cesaretlendirmeleri, bir kültür merkezi ya da toplum merkezinde sunulan koro, tiyatro, dans gibi gösterilere ya da resim, kil, heykel sergilerine ailece gitmeleri kültür-sanata ilgi tohumlarının atılmasını sağlar.

Küçük Adımlar Anaokulu Rehberlik Servisi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir