çocuklarda-oyuncak-seçimi-nasıl-olmalıdır

Çocuklarda yaşa göre oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklarda yaşa göre oyuncak seçimi; Oyuncaklar çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişime katkı sağlayan önemli araçlardır. Peki, hangi oyuncak hangi yaşta seçilmeli.

Oyuncaklar, çocuğunuzu sadece oyalayan değil, aynı zamanda geliştiren bir araçtır. Yani oyuncak alırken aslında onun geleceğini de biçimlendiriyorsunuz.

çocuklarda-oyuncak-seçimi-nasıl-olmalıdır-2

Oyuncak almak "çocuk oyuncağı değildir"

Gelişim süreci boyunca çocuğun hareketlerine düzen getiren, zihin, beden ve sosyal gelişimine yardımcı olan, hayal gücünü ve yaratıcı yeteneklerini geliştiren oyun malzemelerinin doğru seçimi çocuklarımız için oldukça önemlidir.

yaratici drama

Yaşlara göre oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?

6-7 ay; oturmaya başlayan çocuğun mekanı genişlemiştir. Bu dönemde çocuğa elinin içine sığabilecek büyüklükte esnek(plastik) oyuncaklar verilebilir. Özellikle ses çıkaran çıngıraklar onlar için önemlidir.

8-12 ay; Çocuk artık emekler ve yürümeye başlar. İlgileri artmıştır. Ses çıkaran toplar, bebekler, arabalar, hayvanlar ilgisini çekebilir. Anne ve babalar bu dönemde çocuğa resimli hikayeler anlatmaya özen göstermelidir.

15-18 ay; Çocuğunuz artık odalar arasında geçiş sağlıyor. Bu nedenle araba, gitar gibi itilen, çekilen, aynı zamanda ses çıkaran oyuncakları tercih etmelidir.

1,5-2 yaş; Çocuk artık kendini keşif ve icatlara hazır bir bilim adamı gibi hisseder. Bu dönemde farklı boyutlardaki bloklar, kutular ve şekillerden bir şeyler yapmak çok hoşuna gider.

2-3 yaş; Çocuğunuz artık sosyal hayatın içindedir. Anne-baba olurlar. Çocuklarını beslerler. Bebek, mini oda takımları, kuklalar, tamir aletleri, hayvan setleri gibi oyuncaklar idealdir.

3-4 yaş; Artık tam anlamıyla hareketlenmiştir. Bu dönemde üç tekerlekli bisikletler, sallanan atlar, yük arabaları, büyük küpler ve bloklar temin edilmelidir.

4-6 yaş; Çocuk bu dönemde açık havada oynamaktan ve masa başı oyunlardan hoşlanır. Boyama, yapıştırma, kağıtlardan şekiller yapma, parçaları birleştirme gibi oyunları destekleyen faaliyetler yapılmalı.

6 yaş sonrası  (okul çağı); Artık okula başlamıştır ve oyun, oyuncak anlayışında önemli değişiklikler olmaya başlar. Bu dönemde futbol, basketbol, bisiklet gibi oyunlar ve bu oyunlar oynanırken kullanılan materyaller önem kazanmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir