çocuklarda-yetenek-2

Çocukların yeteneklerini keşfetmek ve yönlendirmek İçin neler yapabiliriz?

Küçük yaştaki her çocuk, dünyayı keşfetmeye çalışan;  diğerlerine göre daha hızlı ve pratik işleyebilen birer kâşiftir. Bir ebeveyn ya da eğitimcinin bu konuda bilmesi gereken en önemli noktayı ise yeteneksiz çocuğun olmadığı, keşfedilmemiş çocuğun olduğu gerçeği oluşturmaktadır. Çocukların kendi potansiyellerini daha rahat gerçekleştirebilecekleri, kendi yeteneklerini yansıtabilecekleri o alanı bulabilmek gerçekten zor mu?

Çocuğu cesaretlendirmek her şeyin temeli

  Çocukluk dönemi tüm bir hayatın temel taşıdır. Küçük yaştaki çocukların yeteneklerini ve potansiyellerini sunmaları için onları cesaretlendirmeniz; kendilerine güvenmelerini ve yeteneklerini yansıtmalarını öğretir. Cesaretlendirilen çocuk; özgüven gelişimi ile beraber yeteneklerini daha kolay keşfedebilir.

ne İle İlgilendiğini gözlemleyin

Çocukla ilgilenmek, esasında bir gözlem işidir. Onun ne yaptığını, gözünün nelere takıldığını, küçük yaşta en çok nelerden hoşlandığını gözlemlemek; geleceğin bilim insanını, müzisyenini, ressamını küçük yaşta keşfetmenize vesile olabilir.

çocuklarda-yetenek

Yeteneğe uygun araçlara yönlendirin

 Küçük yaştaki çocukların yeteneklerini ve ilgisini keşfetmek kadar değerli bir şey varsa o da doğru alanlara yönelik yönlendirme işidir. Örneğin gökyüzüne ilgi duyan, şimdiden güneş sistemindeki gezegenleri sayabilen bir çocuğa alınacak bir teleskop; ya da her daim aynı müziğe kulağını kabartan bir çocuğa alınacak müzik aleti; yeteneğin ve ilginin doğru araçlarla buluşmasına sebebiyet verecektir. Bu araçlar ile beraber çocuk yeteneği olduğu alana daha çok ilgi duyacaktır, kendini geliştirerek buna yönelik olan araçları daha iyi kullanabilmek için daha çok mücadele edecektir.

Her çocuk özeldir ve yetenekleri farklıdır unutmayın

Çocuklar ve yetenekleri arasında farklılıklar vardır. Çocuğumuz dünyaya geldiğinde hangi yeteneklerinin var olduğunu anlamak için zamana ihtiyaç duyarız. Ebeveynleri olarak içlerindeki bu yeteneği keşfedebilmesi için bebekliklerinden itibaren onların mümkün olduğu kadar birbirinden farklı uyaranlarla karşılaşmalarını sağlamalıyız. Yetenekleri belirginleşmeye başlayan çocuğun yeteneklerine uygun hareket etmek, yetenekleri ile örtüşen araçlar seçmek çok önemlidir. Her çocuğun birbirinden farklı yetenekleri olduğu gibi, her çocuğun ilgi alanları da farklılık gösterir.

Küçük Adımlar Anaokulu olarak bizler okullarımızda çocuklarımızın ilgi alanlarını önemsemekteyiz. Farklı branş derslerimiz ile bu içlerindeki yeteneklerini de keşfetmelerini destekliyoruz. Her çocuğa bu imkanın tanınması için fırsat tanıyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir