çocuklar-ve-hayvanlar-1

Evcil hayvanların çocuk gelişimi üzerindeki etkisi

Hemen hemen herkesin içinde hayvanları barındırdığı çocukluk anıları vardır. Bu anılar bazen sokakta bulduğumuz bir kediye marketten aldığımız sütü vermek; bazen de ebeveynlerimizi küçük bir yavru köpeği sahiplenmek için ikna etmek olmuştur.

Fakat maalesef hayvanlarla olan etkileşimimiz de ebeveynlerinizden bazen olumsuz uyarılar almış olabiliriz : ‘’ Dokunma şu kediye. ‘’ , ‘’ Hemen o köpekten uzaklaşıyorsun !  Elbetteki ebeveynler çocuklarının güvenliği ve sağlığı için zaman zaman böyle tepkiler verebilirler; peki gerçekten sevimli dostlarımız çocuklarımız için birer tehdit mi ? Gelişimlerinde ne gibi etkilere sahipler ? Gelin birlikte bakalım.

1995 yılında 4-8 yaş grubunda evlerinde kedi ve köpek besleyen 540 çocuk üzerinde evcil hayvan beslemenin çocukların sosyal gelişimlerine etkisine ilişkin yapılan araştırmada; kişiler arası uygunluk, sosyal duyarlılık, sosyal etkileşim, prososyal davranışlar ( olumlu sosyal davranışlar, toplum yararına olan davranışlar) ve kendine güven davranışlarını ölçen (CAT) testi uygulanmıştır.

Araştırma sonucunda evlerinde kedi ve köpek besleyen çocukların prososyal davranış puanlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma gösteriyor ki ; çocuklar, hayvanlarla kurdukları ilişki sayesinde çevrelerine karşı sosyal duyarlılık göstererek saldırganlık gibi antisosyal davranışlardan kaçınmakta, prososyal davranışlar geliştirmektedirler.

Bunun yanında hayvanlar çocukların sevgi, anlayış, sorumluluk duyguları kazanmalarında, sağlıklı bir kişilik geliştirerek toplumda istenen bireyler olmaları açısından etkilidirler.

Çocukların besledikleri hayvanla kurdukları sosyal iletişim ve dostluk onların ileride toplumda kuracakları ilişkilerinde önemli rol oynamasının yanı sıra zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerine önemli katkı sağlamaktadır.

Çocuklar hayvanla kurdukları ilişki sayesinde sevgi ve bağlılık duygularını pekiştirmekte ve sorumluluk duygusu kazanmaktadırlar. Hayvanlar, çocuklara sıcak bir dostluk ve samimiyet sunmasıyla birlikte olumlu sosyal davranışlar geliştirerek duygusal gelişimlerine katkı sağlamaktadırlar.

Hayvan besleyen çocukların iletişim becerileri artarak, yalnızlık duyguları ile birlikte agresif davranışları azalmaktadır. Hayvanlar çocukların kendine güven duygusunu desteklemekte ve diğer insanlarla ilişkilerinde kendilerini kolay ifade edebilmelerine yardımcı olmaktadırlar.

çocuklar-ve-hayvanlar-2

Çocuklar hayvanlarla kendilerini mutlu hissederler

Çok sayıda araştırma gösteriyor ki evcil hayvanlarımızla kurduğumuz temas oksitosin salgılamamıza sebep oluyor ve bu da bizim rahatlamamızı ve sakinleşmemizi sağlıyor.

Çocuklar da -tıpkı yetişkinler gibi- stresli durumlarda, güvene veya duygusal desteğe ihtiyaç duyduklarında, öfkelendiklerinde veya üzüldüklerinde evcil hayvanlarından destek alıyorlar.

Hayvanlarla paylaştıkları zamanlarda, çocukların stres, endişe gibi duyguları azalmakta, kendilerini mutlu hissetmektedirler.

Ayrıca ülkemizde çok yaygın olarak henüz uygulanmasa da bazı ülkelerde hayvanların da birer parçası olduğu pek çok tedavi ve terapi yöntemi mevcuttur. Otizm, diğer spektrum bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu gibi alanlarda evcil hayvanların çocuklara yoğun terapötik destek verebildiği bilinmektedir.

Özellikle ABD ve Avrupa’da pek çok çocuk terapisi programına evcil hayvanlar sıklıkla eşlik etmektedir.

Evcil hayvan sahiplerinin genel olarak daha az hasta olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle çocukluğun ilk yıllarında hayvanlarla yetiştirilen çocukların, diğer çocuklara göre daha az solunum problemi ve enfeksiyon yaşadıkları araştırma bulgularıyla desteklenmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir