Okul-Öncesi-Dönemde-Eve-Giden-Etkinliğin-Faydaları

Okul Öncesi Dönemde Eve Giden Etkinliğin Faydaları

Çocuk ile evde oluşturulan aktivite saati ebeveyn-çocuk bağının kuvveti açısınsan oldukça önemlidir. Hayatın ilk yıllarında yapılan her bir yeni keşif , çocuğun dünyasının zenginleşmesi açısından olumlu etki bırakmaktadır. Çocukla kaliteli zaman geçirmek için birçok farklı yol arayışına girilmektedir.

Onların eğlendikleri bir aktivite de sizlerin de eğlenmesi gerekmektedir. Keza siz mecburiyet veya sıkılarak yaptığınız her aktiviteyi onlar hissedebilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar doğrultusunda çocukla beraber yapılan aktivite hem çocuğa hem de aileye oldukça faydalı olmaktadır. Evet hayatın koşuşturması içerisinde bazen uzun vakitler ayırmak zor olabiliyor. Fakat telafisi oldukça kolay bu durumun , düzenli olarak her gün birlikte seçeceğiniz etkinliği (boyama , film izleme , oyuncaklar inşaa etme…) gibi aktiviteler çocuğun kendini önemli hissetmesine yardımcı olur.

Hem önemsendiğini hem de sevildiğini hisseden çocuk daha güvenli ve gelişimi daha pozitif şekilde desteklenmiş olur. Bu hususta çocukların rol modellerinin siz olduğunu unutmayın . aktivite esnasında göstermiş olduğunuz sabır, neşeli tutum ona da etki edecektir. Böylelikle karakter gelişimine de doğrudan etkide bulunmuş olacağız.

Okul-Öncesi-Dönemde-Eve-Giden-Etkinliğin-Faydaları-2

Ebeveynin çocuğunu gözlemlemesi için en iyi fırsattır

Çocuğunuzu daha yakından tanımak ve etkinlik yaparken ona has özelliklerini keşfettiğinizi göreceksiniz. Beraber konusurken ,etkinlik yaparken görev dağılımı yapmayı ve onun olumlu olumsu özelliklerini yakından görme imkanı bulmuş olursunuz. Mesela etkinlik esnasında dikkati nasıl ya da çok mu heyecanlı? Gibi özellikleri 1-2 saatilik etkinlik sürecinde hem eğlenmiş olarak hem de çocuğunuzla ilgili fark etmediğiniz özellikleri keşfetmiş olarak siz de öğrenirsiniz.

Okul-Öncesi-Dönemde-Eve-Giden-Etkinliğin-Faydaları-3

Yapılan Etkinlikler Sorumluluk Bilincini Yaratır

Evet hemen hemen her şeyin okul öncesi dönemde temele dayandığını biliyoruz. Bunlardan biri de sorumluluk. Okul öncesi dönemde yapılan faaliyetlerde görev ve sorumluluğunu yerine getiren çocuk bu beceriyi geliştirir ve tüm yaşamına entegre eder.

Okul-Öncesi-Dönemde-Eve-Giden-Etkinliğin-Faydaları-4

Çocuk Kendini İfade Etme Fırsatı Bulur

Çocuğunuzla yaptığınız etkinlik sırasında kendini özgürce ifade etmesine de fırsat tanımış olursunuz. Etkinlik esnasında kendi görüşünü , hayalini , kendi dünyasını ifade etmek için sağlanmış ortamı bulan çocuk kendini başka ortamlarda da daha özgüvenli ve güvende olduğunu hisseder. Ayrıca hem anlaşıldığını ve takdir edildiğini gördüğünde de duygusal gelişimi açısından da pek çok fayda sağladığını sizler de görmüş olacaksınız.

Aranızdaki Bağ Güçlenir

Bu ev etkinliklerinde birebir çocuğunuzla yapmak çok keyifli fakat bir de ailecek katılmayı deneyin. Çünkü siz onu keşfederken onun da sizi keşfetmesine izin verin. İlgisini çekmeyen bir etkinlik dahi olsa sizin daha çok ilginizi çekmiş gibi davrandığınızda o da bu oyuna dahil olacaktır. Bu şekilde kurduğunuz iletişim aranızdaki bağın güçlenmesine de katkı sağlayacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir