okula-başlamada-ayrılık-kaygısı

Okul Öncesi Dönemde Öz Güven Gelişimi

Bireylerin kendilerini, duygularını tanımaları ve kendilerine olan güvenlerine öz güven denilmektedir. Öz güven, bireylerin sağlam adımlar atabilmeleri ve hayatlarını başarılı bir şekilde geçirmeleri açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Öz Güven Gelişimi Ne Zaman Başlar?

 Öz güven gelişimi doğum ile başlayıp hayat boyu devam etmektedir. 2 yaş öz güvenin oluşumu ve gelişimi için oldukça önemli bir yaş dönemidir. Çocuklar bu yaş döneminde kendilerini ve dış dünyayı keşfetmeye başlarlar. Bu dönemde çocuklara fırsat vermek oldukça önemlidir.

 Öz güven okul öncesi dönemde de gelişmeye devam eder. Sosyalleşmeye başlamaları ile birlikte çocukların başarılarını desteklemek ,manevi olarak ödüllendirmek, takdir etmek faydalı olacaktır. Öz güven, tüm yaş dönemlerinde gelişmeye devam eden kişiliğin bir parçasıdır.

cocuklarda ozguven 1

Öz Güven Gelişimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Özgüven birçok faktöre bağlı olarak gelişmektedir.

1.Aile Tutumu: Ebeveynler ile çocuklar arasında kurulan kaliteli iletişim, ebeveynler tarafından oluşturulan tutarlı ve sağlıklı sınırlar, çocukların öz güvenlerini geliştirme noktasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

2.Sosyalleşme ve Akran İlişkileri: Sosyalleşme ile çocuklar farklı bireylerle bir araya gelecek ve farklı yaşam deneyimleri elde edeceklerdir. Sağlıklı kurulan akran ilişkisi ve iletişimi öz güven gelişimine olumlu katkı sağlamaktadır.

3.İlgi Alanı ve Yetenekler: Ebeveynler çocuklarının ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri noktasında onlara destek olmalıdır.

4.Diğer Faktörler: Taşınma, okul değişikliği, kardeş doğumu gibi faktörler öz güveni etkilemektedir. Fiziksel hastalıklar ve stres de özgüven ile ilişkilendirilmektedir.

cocuklarda ozguven 3

Öz Güveni Geliştirmek İçin Öneriler

  • Ebeveynler çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlar sağlıklı bir şekilde karşılandığında olumlu benlik algısı gelişmektedir.
  • Çocukların sevgi bağının kurulduğu, sınırların tutarlı ve sağlıklı olduğu olumlu bir ortamda büyümeleri öz güven gelişimi için oldukça önemlidir.
  • Ebeveynler çocuklarının kendilerini ifade etmelerine olanak sağlamalıdır. Duygularını açıkça ifade edebilen çocukların öz güvenleri daha yüksek olacaktır.
  • Ebeveynler çocukları ile kaliteli vakit geçirmelidir. Bu sayede ebeveyn-çocuk arasındaki kurulan bağ güçlenecektir. Geçirilen kaliteli vakitler çocukların sosyal duygusal gelişimini desteklerken kendilerine olan güvenlerine de katkı sağlayacaktır.
  • Ebeveynler çocuklarına fırsat tanımalıdır. Bağımsız olarak bir şeyler başardığını gören çocukların yeterlilik hissi gelişmektedir. Bu sebeple çocukların kendi başlarına yapabileceği işler ebeveynleri veya bir yetişkin tarafından yapılmamalıdır.
  • Ebeveynler çocuklarının çabalarını takdir etmelidir. Gösterdiği emeklerin değerli olduğunu gören çocukların başarma duyguları ve öz güvenleri gelişecektir.
  • Çocuklarının zaman zaman hata yapabileceği ve karşılaştıkları bir zorluk veya başarısızlıkta pes etmemeleri gerektiği ifade edilmeli ve tekrar denemeleri için mücadele etmeleri sağlanmalıdır. Gerçekçi hedefler oluşturmalarına destek olunmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir